Scenariusz zajęć otwartych
            Treść
Temat: Rozpoznawanie różnych odgłosów z mojego najbliższego otoczenia.
Data: 20.05.2022r.
Klasa: I c
Metody nauczania: metoda wizualna (prezentacja na tablicy interaktywnej/monitorze interaktywnym, ilustracje), metoda słowna (dialogi z nauczycielem i innymi uczniami), metoda czynna (wskazywanie odpowiednich obrazków, dopasowywanie dźwięków do pasujących obrazków), metoda zabawowa (gry na tablicy interaktywnej).
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/monitor interaktywny, programy interaktywne, różne materiały do wykonania instrumentów np. kasza, plastikowa butelka, bibuła, sznurek itd.
Cele lekcji:
Główne:
- Rozwijanie percepcji słuchowo-wzrokowej,
 - Kształtowanie umiejętności czytania.
 
Operacyjne:
- Uczeń potrafi wysłuchać dźwięk i prawidłowo dopasować właściwy obrazek ,
 - Uczeń umie poprawnie odczytać zapisany tekst,
 - Uczeń potrafi rozpoznać odgłosy z najbliższego otoczenia.
 
Forma zajęć:
- praca indywidualna,
- praca z całą klasą.
Wymagania w zakresie TIK:
- komputer z dostępem do internetu,
- tablica multimedialna lub projektor i ekran,
- programy interaktywne.
Przebieg zajęć:
- Powitanie dzieci, przedstawienie celów zajęć.
 - Zabawa ruchowa ”Muzykanci” połączona z muzyką - dzieci na nowy dźwięk, zmieniają kierunek biegu.
 - Ćwiczenia percepcji słuchowo - wzrokowej:
 
- Połącz nagranie z odpowiednim tekstem,
 - Połącz w pary nagrania i pasujące do nich obrazki,
 - Posłuchaj różnych dźwięków dobiegających z ulicy i wskaż na obrazku co je wydaje,
 - Wysłuchaj dźwięków i przenieś do ramki odpowiedni fragment ilustracji,
 - Połącz nagranie z pasującą do niego ilustracją.
 
      4. Wykonanie instrumentów muzycznych według instrukcji nauczyciela.
      5. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.