Scenariusz zajęć otwartych
            Treść
Temat: Uczę się czytać, bo znam już literki
Data: 24.03.2022r.
Klasa: I c
Metody nauczania: metoda wizualna (prezentacja na tablicy interaktywnej/monitorze interaktywnym, ilustracje), metoda słowna (dialogi z nauczycielem i innymi uczniami), metoda czynna (wskazywanie odpowiednich obrazków, dopasowywanie podpisów do obrazków), metoda zabawowa (gry na tablicy interaktywnej).
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna/monitor interaktywny, programy interaktywne, tablica suchościeralna, kilka zestawów kartek z literkami.
Cele lekcji:
Główne:
- Utrwalanie poznanych liter,
 - Czytanie sylab.
 
Operacyjne:
- Uczeń potrafi wypowiedzieć daną literę,
 - Uczeń potrafi prawidłowo napisać kształt danej litery,
 - Uczeń potrafi zapisać wypowiedziane sylaby.
 
Forma zajęć:
- praca w grupach,
- praca indywidualna,
- praca z całą klasą.
Wymagania w zakresie TIK:
- komputer z dostępem do internetu,
- tablica multimedialna lub projektor i ekran,
- programy interaktywne.
Przebieg zajęć:
- Powitanie dzieci, przedstawienie celów zajęć.
 - Zabawa ruchowa „Szukam swojej pary” – dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali z kartonikami, na którym mają zapisane poszczególne litery. Kiedy muzyka ucichnie dzieci łączą się w pary z takim samym kartonikiem.
 - Przyporządkowywanie kartoników z literami do odpowiedniego obrazka.
 - Ćwiczenie pisowni liter na tablicy suchościeralnej.
 - Utrwalenie poznanych liter z wykorzystaniem programów interaktywnych:
 
- układanie swoich imion z kartoników z danymi literami,
 - dopasowywanie parami,
 - kolorowanie sylaby zgodnie z kodem,
 - znajdywanie i zaznaczanie danej sylaby,
 - ułóżenie prawidłowo puzzli z daną literą, sylabą.
 
6. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.