Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Wycieczka edukacyjna klasy 4a

Wycieczka edukacyjna klasy 4a

Treść

9 maja klasa 4a uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej. W Krakowie uczniowie najpierw odwiedzili Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI – wyjątkowe miejsce, które łączy dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności. Wystawa „W stronę światła: widzieć - zrozumieć” dzięki instalacjom pozwoliła zaobserwować reguły rządzące światem wokół nas. Ta niezwykła kolekcja interaktywnych eksperymentów, pełnych świateł, kolorów i dźwięków umożliwiła dzieciom zgłębienie świata, który nas otacza.

“W stronę ciemności: nie widzieć - doświadczyć” to wystawa, która odbywa się w całkowitej ciemności i pozwala na wejście do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku uczniowie próbowali poznawać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreować w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co można usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. Można było zmierzyć się z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły – sprawdzić, czy uda się bezpiecznie przejść przez ulicę, zrobić zakupy na targu, czy wykonać proste domowe czynności.

Podczas zwiedzania cały czas niewidomy przewodnik udzielał wskazówek i opowiadał, jak wygląda świat z jego perspektywy. Każdy, kto brał udział w tej wystawie podkreśla, że jest to niezwykłe doświadczenie, które pozostaje w człowieku na dłużej.

Następnie uczniowie odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Mroźne eksperymenty” z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu. Potem był czas na zwiedzanie Ogrodu, które polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych.

Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska. Dodatkowo w parku znajduje się mnóstwo zakątków zachęcających do wypoczynku w kontakcie z przyrodą.

290113