Przejdź do treści
Slider_2023 1
Slider_2023 2
Przejdź do stopki

„Złote Szkoły NBP – Poznajemy Bank Centralny”

„Złote Szkoły NBP – Poznajemy Bank Centralny”

Treść

To już trzeci raz, gdy Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach bierze udział w ogólnopolskim projekcie organizowanym przez Narodowy Bank Polski pt. „Złote Szkoły NBP”. Hasłem przewodnim III edycji programu jest „Poznajemy Bank Centralny”. Nadmieniamy, że już dwa razy z rzędu otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły NBP”,  tym razem chcielibyśmy również go otrzymać.

Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz aktywizowanie uczniów do kształtowania swoich kompetencji ekonomicznych.

III edycja programu ma na celu przybliżenie wiadomości na temat banku centralnego, jego funkcji i zadań, a także roli polityki pieniężnej i pieniądza w gospodarce.

W ramach projektu została utworzona Drużyna Ambasadorów składająca się z dziesięciu uczniów klas ósmych oraz dwóch nauczycieli: p. Haliny Klimek oraz p. Natalii Gubała.

Drużyna Ambasadorów wykonała już pierwsze zadanie projektowe, jakim było przeprowadzenie lekcji z ekonomią. Lekcje odbyły się adekwatnie do dwóch poziomów edukacyjnych – przedszkole i klasy od I do IV (w trakcie zajęć świetlicowych) oraz klasy od V do VIII. Lekcje miały charakter interdyscyplinarny, łączyły tematykę ekonomii z matematyką oraz geografią. Przypomniano czym są oszczędności, jakie są sposoby ich pomnażania, zobrazowano czym jest inflacja i jak można zarządzać finansami, by pieniądze nie traciły na wartości. Wyjaśniono podstawowe różnice między kontami oszczędnościowymi a lokatami bankowymi. W ramach zajęć matematyki dzieci rozwiązywały zadania dotyczące kapitalizacji odsetek. W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z nazwą banku centralnego w Polsce, którym jest Narodowy Bank Polski oraz poznały jego funkcje i zadania. Zajęcia o podobnej tematyce miały miejsce wśród uczniów nauczania zintegrowanego w trakcie zajęć na świetlicy szkolnej oraz w przedszkolu wchodzącym w skład MZS nr 5 w Gorlicach. W celu lepszego zobrazowania tematu wykorzystano materiały promocyjne opracowane przez NBP w tym piosenkę o polskiej złotówce https://www.youtube.com/watch?v=K-06fTZn14M.

Spotkanie było wstępem do kolejnych etapów projektu „Złote Szkoły NBP”.

428258