Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Półkolonia I i II turnus

Półkolonia I i II turnus

Treść

Sprawozdanie z realizacji półkolonii w Miejskim Zespole Szkół nr 5  w Gorlicach.

I turnus: 27.06 – 01.07.2022

Wakacje to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Dlatego też dla 57 uczniów z naszej szkoły była zorganizowana półkolonia pod hasłem: Bezpieczne wakacje z Piątką. Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali pedagodzy z naszej szkoły, którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wypoczynku. Celem zajęć było między innymi:

- stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,

- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,

- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,

- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,

Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników, przedstawienia programu, zapoznania się 
z regulaminem półkolonii.

Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono pogadankę na temat „Bezpieczne zachowanie na drodze i nie tylko”, które poprowadził Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzieci utrwaliły sobie zasady zachowania podczas kąpieli oraz wycieczek pieszych 
i autokarowych. Następnie uczestniczyły w zajęciach – „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”, przeprowadzonych w Komendzie Straży Pożarnej w Gorlicach. Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały informacje o najczęstszych przyczynach urazów, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni 
o konsekwencjach nieprzemyślanych działań, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Dzięki wspaniałej pogodzie mogły schłodzić się wodą, którą polewały z węża samochodu strażackiego. Po wycieczce do straży pożarnej udaliśmy się do gorlickiego Ratusza, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę naszego miasta. Wycieczkę zakończyliśmy przepysznymi lodami i wróciliśmy do szkoły na obiad i zaplanowane zajęcia sportowo - rekreacyjne.

W drugim dniu półkolonii odbyła się pierwsza całodniowa wycieczka do Wysowej – Zdrój , gdzie mogliśmy zobaczyć produkcję wody mineralnej i spacerować po Parku Zdrojowym. Nie zabrakło również lodów i dobrej zabawy. Były mocne wrażenia i niezapomniane chwile. Po powrocie do szkoły dzieci zjadły obiad, były gry i zabawy, rozchodzenie się do domów.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i realizacją zaplanowanych zajęć. Dwie grup udały się do kina Kolory na film, a dwie pozostałe grupy wyszły na gorlicki basen i korzystały z pięknej pogody. Po atrakcjach i kąpielach wodnych nastąpiła zamiana grup. Dzieci z basenu poszły do kina, a dwie grupy po filmie przyszły na basen. Dzień minął bardzo przyjemnie, na koniec był obiad i zajęcia rekreacyjne.

W czwartek udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Rożnowa, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach 
z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej i edukacyjnej. Oglądaliśmy mobilny las, z którym dotarliśmy do każdego miejsca w Polsce. Po powrocie uczniowie rozeszli się do domów.                               

Piątek był ostatnim dniem naszej półkolonii. Po śniadaniu pani pedagog przeprowadziła prelekcję na temat szkodliwości palenia nikotyny, następnie pojechaliśmy do Krynicy, gdzie wyjechaliśmy kolejką na Górę Parkową. Dobra zabawa była gwarantowana. Zwiedziliśmy Park Zdrojowy – Krynicki deptak jedząc przepyszne lody, podziwialiśmy grające fontanny  i tak zakończyliśmy kolejny ostatni już dzień naszej półkolonii.

W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były napoje. Podsumowując muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników, mam nadzieję, że rodziców również. Tygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji 
a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa.

II turnus: 04.07 – 08.07.2022

Dla 29 uczniów z naszej szkoły była zorganizowana w dniach od 04 do 08 lipca półkolonia  pod hasłem: Bezpieczne wakacje z Piątką.

Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników, przedstawienia programu, zapoznania się 
z regulaminem półkolonii. Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono  pogadankę na temat „Bezpieczne zachowanie na drodze i nie tylko, na którą udaliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzieci utrwaliły sobie zasady zachowania podczas kąpieli oraz wycieczek pieszych i autokarowych. Mogliśmy również poznać pracę policji. Wycieczkę zakończyliśmy przepysznymi lodami. Po zajęciach rekreacyjnych na basenie wróciliśmy do szkoły na obiad i zaplanowane zajęcia sportowo - rekreacyjne.

W drugim dniu półkolonii udaliśmy się do kina Kolory na film, następnie na Krytą Pływalnię. Po powrocie do szkoły dzieci zjadły obiad, były gry i zabawy, rozchodzenie się do domów.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i realizacją zaplanowanych zajęć. Naszym celem był przejazd do Wapiennego i przejście szlakiem turystycznym biegnącym przez Buczynową Dolinę na wieżę widokową Ferdel . Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy podziwiać piękne widoki Beskidu Niskiego. Dzień minął bardzo przyjemnie, na koniec był obiad i zajęcia rekreacyjne.

W czwartek po śniadaniu udaliśmy się na całodniową  wycieczkę do Niedzicy. Naszym celem był blisko godzinny rejs statkiem po jeziorze czorsztyńskim. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy.  Po powrocie dzieci rozeszły się do domów.

Piątek był ostatnim dniem naszej półkolonii. Dzięki pogodzie, która była dla nas łaskawa pojechaliśmy do parku linowego w Siarach. Na początku zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w Parku Linowym. Następnie dzieci wyruszyły na wybrane przez siebie trasy. Nie brakowało strachu i adrenaliny z udanego przejścia po linach. Po przyjeździe do Gorlic udaliśmy się na Kryta Pływalnię. Po obiedzie zakończyliśmy naszą półkolonię.

W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były napoje. 

Grzegorz Przybycień

187641