Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Spotkanie klasy 4b z Sędzią Anną Marią Wesołowską

Spotkanie klasy 4b z Sędzią Anną Marią Wesołowską

Treść

W dniu 8 kwietnia w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gorlicach odbyło się spotkanie 
z Sędzią Anną Marią Wesołowską, w którym uczestniczyło kilka klas ze szkół powiatu gorlickiego, w tym klasa 4b z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach.

Głównym celem spotkania była „edukacja prawnicza”, która według Sędzi Wesołowskiej jest najlepszą profilaktyką wszelkich niewłaściwych zachowań wśród uczniów i młodzieży. Sędzia Anna Maria Wesołowska uświadomiła uczestnikom istnienie różnego rodzaju zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież, ale także wskazała negatywne zachowania mogące skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Uświadomiła, gdzie istnieje granica między żartem, a wykroczeniem, między głupstwem 
a przestępstwem.

Podczas spotkania Sędzia Wesołowska mówiła o zasadach odpowiedzialności nieletnich, 
o współczesnych problemach – cyberprzemocy, hejcie, uzależnieniach. Zachęcała uczniów do rozmów z dorosłymi i proszenia ich o pomoc, zaproponowała założenie w szkołach „kącika prawnego”, gdzie dzieci i młodzież mogliby uzyskać wsparcie prawne, przedstawić dręczące ich problemy i znaleźć sposób na ich rozwiązanie.

Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia togi, w której Pani Sędzia orzekała 
w wielu sprawach oraz nagrywała programy telewizyjne, a także wzięcia do ręki łańcucha sędziowskiego. Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie klasowe z Sędzią Wesołowską oraz zdobyli jej autografy.

 Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską było niecodziennym wydarzeniem dla uczniów klasy 4b. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali wykładu, aktywnie uczestniczyli w dyskusji oraz zadawali wiele pytań. Była to bardzo interesująca lekcja, która z pewnością skłoni do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze oraz jednocześnie uwrażliwi na problemy otoczenia.

N. Gubała

290083