Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Sprawozdanie z realizacji półkolonii w naszej szkole w dniach: 05.07 – 09.07.2021

Treść

dzieci oglądające jelenia
II Turnus

Dla 30 uczniów z naszej szkoły była zorganizowana w dniach od 05 lipca do 09 lipca półkolonia pod hasłem: Bezpieczne wakacje z Piątką.
Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników, przedstawienia programu, zapoznania się z regulaminem półkolonii oraz zachowaniem się podczas zagrożenia epidemicznego.
Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono pogadankę na temat „Bezpieczne zachowanie na drodze i nie tylko”, którą poprowadził pan Janas z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzieci utrwaliły sobie zasady zachowania podczas kąpieli oraz wycieczek pieszych i autokarowych. Kolejne spotkanie odbyło się w Komendzie Straży Pożarnej w Gorlicach. Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały informacje o najczęstszych przyczynach urazów, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni o konsekwencjach nieprzemyślanych działań, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Dzięki wspaniałej pogodzie mogły schłodzić się wodą, którą polewały z węża samochodu strażackiego. Po wycieczce do straży pożarnej udaliśmy się do gorlickiego Ratusza, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę naszego miasta. Wycieczkę zakończyliśmy przepysznymi lodami i wróciliśmy do szkoły na obiad i zaplanowane zajęcia sportowo – rekreacyjne.
W drugim dniu półkolonii odbyła się pierwsza całodniowa wycieczka do Ciężkowic,. Naszym celem było „Skamieniałe Miasto”- największa przyrodniczaatrakcja Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Następnie udaliśmy się do muzeum przyrodniczego, a na koniec do nowo oddanego Parku Zdrojowego, gdzie dzieci mogły schłodzić się w wodzie. Były mocne wrażenia i niezapomniane chwile. Po powrocie do szkoły dzieci zjadły obiad, były gry i zabawy, rozchodzenie się do domów.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i realizacją zaplanowanych zajęć. Pani pedagog przeprowadziła prelekcję na temat szkodliwości palenia nikotyny. Dzieci udały się do kina Kolory, a po filmie na lody i basen gorlicki. Dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy się opalać i kąpać w wodzie. Dzień minął bardzo przyjemnie, na koniec był obiad i zajęcia rekreacyjne.
W czwartek po śniadaniu udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Krynicy. Naszym celem było muzeum zabawek, ale zwiedziliśmy również deptak , fontanny oraz pijalnię wód mineralnych i leczniczych. Niestety z powodu remontu nie mogliśmy wyjechać kolejką na Górę Parkową, ale pomimo tego emocji nie brakowało. Po powrocie zjedliśmy obiad i odbyły się zajęcia rekreacyjne.
Piątek był ostatnim dniem naszej półkolonii. Wcześnie rano wyjechaliśmy do Krakowa, a naszym celem był Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy i rozpoczęły zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata. Mogły tu zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach.Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, dzieci mogły w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. Była okazja poczuć odmienną rzeczywistość, kształtując w sobie postawę empatii. Po warsztatach bezpiecznie wróciliśmy do Gorlic, gdzie po obiedzie zakończyliśmy naszą półkolonię.
W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były napoje.
Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.

Grzegorz Przybycień

61438