Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Sprawozdanie z realizacji półkolonii w naszej szkole w dniach: 28.06 – 02.07.2021

Treść

Samochód straży pożarnej , dzieci na tle samochodu.Wakacje to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Dlatego też dla 58 uczniów z naszej szkoły była zorganizowana w dniach od 28 czerwca do 05 lipca półkolonia pod hasłem: Bezpieczne wakacje z Piątką. Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali pedagodzy z naszej szkoły ,którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju wypoczynku. Celem zajęć było między innymi:
-stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
– kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
– stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
– rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczestników, przedstawienia programu, zapoznania się z regulaminem półkolonii oraz zachowaniem się podczas zagrożenia epidemicznego. 
Aby wypoczynek dzieci podczas wakacji przebiegał bezpiecznie przeprowadzono pogadankę na temat „Bezpieczne zachowanie na drodze i nie tylko”, które poprowadził pan Janas z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Dzieci utrwaliły sobie zasady zachowania podczas kąpieli oraz wycieczek pieszych i autokarowych. Następnie uczestniczyły w zajęciach – „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”, przeprowadzonych w Komendzie Straży Pożarnej w Gorlicach. Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały informacje o najczęstszych przyczynach urazów, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni o konsekwencjach nieprzemyślanych działań, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Dzięki wspaniałej pogodzie mogły schłodzić się wodą, którą polewały z węża samochodu strażackiego. Po wycieczce do straży pożarnej udaliśmy się do gorlickiego Ratusza, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę naszego miasta. Wycieczkę zakończyliśmy przepysznymi lodami i wróciliśmy do szkoły na obiad i zaplanowane zajęcia sportowo – rekreacyjne.
W drugim dniu półkolonii odbyła się pierwsza całodniowa wycieczka do Starego Sącza, gdzie trafiliśmy do enklawy przyrodniczej jaką jest Bobrowisko, powstałe w widłach dwóch rzek Dunajca oraz Popradu. Zwiedzając tę atrakcję znaleźliśmy malutką makietę nawiązującą do dziejów miejsca. Na szczególną uwagę zasługują bobry, które tutaj się osiedliły. Budują swoje tamy i żeremia korzystając z drzew rosnących w sąsiedztwie. Po spacerze udaliśmy się do parku linowego Lemur, gdzie dzieci mogły spróbować swoich umiejętności. Po przeszkoleniu i zapoznaniu z trasami przez instruktorów uczestnicy rozpoczęli zabawę kreatywności i sprawności. Były mocne wrażenia i niezapomniane chwile. Po powrocie do szkoły dzieci zjadły obiad, były gry i zabawy, rozchodzenie się do domów. 
Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem i realizacją zaplanowanych zajęć. Dwie grup udały się do kina Kolory na film Luca, a dwie pozostałe grupy wyszły na gorlicki basen i korzystały z pięknej pogody. Po atrakcjach i kąpielach wodnych nastąpiła zamiana grup. Dzieci z basenu poszły do kina na film Tom i Jerry, a dwie grupy po filmie przyszły na basen. Dzień minął bardzo przyjemnie, na koniec był obiad i zajęcia rekreacyjne.
W czwartek udaliśmy się na całodniową wycieczkę do krakowskiego zoo. Pomimo ulewnego deszczu jaki mieliśmy podczas przejazdu do Krakowa okazało się, że na miejscu przywitało nas słoneczko. Dlatego mogliśmy bez parasoli zwiedzać i podziwiać zwierzątka. Niektóre dzieci pierwszy raz w życiu były w zoo. Ogród Zoologiczny w Krakowie jest ośrodkiem hodowlanym, w którym z powodzeniem rozmnaża się i odchowuje wiele gatunków zwierząt. To jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych. Starannie pielęgnowana zieleń, a także możliwość bezpośredniego kontaktu z gatunkami udomowionymi w Mini-Zoo stwarzają zwiedzającym dogodne warunki do wypoczynku. Pomimo odległości jaką musieliśmy pokonać, wrażeń nie brakowało. Z Krakowa wróciliśmy bezpiecznie do Gorlic. Po obiedzie dzieci udały się do domów. 
Piątek był ostatnim dniem naszej półkolonii. Po śniadaniu pani pedagog przeprowadziła prelekcję na temat szkodliwości palenia nikotyny, następnie pojechaliśmy do Grybowa, gdzie zwiedzaliśmy zamek Stara Baśń. Dzieci z animatorem na wesoło mogły przenieść się do średniowiecza i na własne oczy poznać ówczesną atmosferę panującą w tamtych czasach. Głównymi atrakcjami przy tym były: wyszukiwanie smoków, tajemnica wieży księżniczek, wcielanie się w różne postacie przy pomocy rekwizytów i strojów – zdjęcia i legenda podziemnego miasta z ukrytym skarbem Czyngis Chana. Dobra zabawa była gwarantowana. Po zwiedzaniu odbył się turniej kopistów na koniach, na szynach. Cała grupa została podzielona na dwie drużyny, a zmagania rycerzy zakończyły się remisem. Zwiedziliśmy rynek w Grybowie, jedząc przepyszne lody i tak zakończyliśmy kolejny ostatni już dzień naszej półkolonii.
W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były napoje. Podsumowując muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników, mam nadzieję ,że rodziców również. Tygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa.
Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. 
 
Grzegorz Przybycień.

61438