Sprawozdanie z półkolonii w MZS nr 5

a1

Uczestnicy półkolonii zorganizowanej w MZS nr 5 brali udział w szczegółowo opracowanym programie wypoczynku składającym się z wielu atrakcyjnych propozycji odpowiednio dobranych do wieku dzieci.

Odwiedzili Komendę Powiatową Policji, gdzie mieli możliwość zapoznania się  codzienną pracą policjantów, a także wysłuchania pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Zobaczyli pomieszczenia, które nie są dostępne dla każdego  – m.in. pokój okazań, w którym znajduje się budzące duże zainteresowanie „lustro fenickie”, salę konferencyjną oraz cieszącą się dużym zainteresowaniem strzelnicę.

Kolejnym miejscem, do którego udali się uczestnicy półkolonii była Komenda Powiatowa Straży Pożarnej. Tutaj przeszli pod czujnym okiem strażaków szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie każdy miał możliwość sprawdzić swoje umiejętności po przeprowadzonym szkoleniu. W czasie pobytu w JRG dzieci zapoznały się także ze sprzętem i wyposażeniem jednostki, prowadzoną działalnością ratowniczo-gaśniczą, przebiegiem służby oraz z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na obozie, kolonii, wycieczce czy w domu.

Duże zainteresowanie wzbudziła też wizyta w Karpackiej Troi w Trzcinicy. Tam dzieci miały możliwość przeniesienia się  do czasów Słowian. Dowiedzieli się kim byli nasi przodkowie, skąd  przybyli. Obejrzeli chaty w których żyli, poznali ich zajęcia, a także zwyczaje i tradycje.

Chłopcy, wzięli udział w warsztatach łuczniczych, podczas których przedstawiono im różne typy łuków oraz metody jego produkcji, zaś w część praktycznej nauczono  posługiwania się łukiem na strzelnicy. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość spróbowania swych sił w łucznictwie. Dziewczęta uczestniczyły w warsztatach zabawkarskich. Nauczyły się w jaki sposób wykonać lalkę z kawałka lnu, zrobić jej włosy ze sznurka, a oczy z glinianych paciorków. Każda uczestniczka mogła zabrać wykonaną lalkę ze sobą.

Szczególną popularnością cieszyły się organizowane zajęcia sportowe. Każda grupa uczestniczyła w zajęciach na krytej pływalni „Fala”, gdzie pod czujnym okiem ratowników i wychowawców doskonalili swoje umiejętności pływackie, a także dobrze się bawili. Na co dzień wychowawcy organizowali zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu oraz rozgrywki w piłkę nożną i dwa ognie pomiędzy poszczególnymi grupami.

Kolejną atrakcją sportową była wizyta w parku linowym w Siarach. Dzieci bardzo chętnie pokonywały trasy linowe umieszczone na różnych wysokościach, ściankę wspinaczkową, pochylnię i „drabinę jakubową”. Mimo nie zawsze sprzyjających warunków atmosferycznych wracali z  pobytu tam bardzo zadowoleni.

Nie zabrakło też wizyty w kinie, gdzie dzieci z zapartym tchem śledziły kolejną część przygód Sebastiana i jego wiernego przyjaciela owczarka o imieniu Bella.

Ostatniego dnia pierwszego turnusu półkolonii odbyła się wycieczka do ogrodu zoologicznego w Krakowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia.

W czasie trwania półkolonii przeprowadzono też pogadanki profilaktyczne na temat uzależnień, a wychowawcy poszczególnych grup zorganizowali konkurs na plakat antynikotynowy.


Galeria

Galeria