Klub naukowy ” Kopernikus”

Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach realizuje ogólnopolski program edukacyjny „Być jak Ignacy”. Jest on przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawowych.  Zakłada prowadzenie zajęć w oparciu o przygotowane materiały. To wielka naukowa przygoda dla dzieci  i nauczycieli. Inspiruje, zachęca do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i wykonywania  doświadczeń.

Nasza szkoła położona jest na osiedlu Mikołaja Kopernika,  w mieście, w którym po raz pierwszy w  świecie rozbłysła uliczna lampa naftowa. Było to w roku 1854. To tutaj mieszkał i pracował Ignacy Łukasiewicz. W ten sposób działalność koła naukowego, które nazwaliśmy „Kopernikus”  została związana z losami dwóch wybitnych Polaków.

Nasza grupa liczy czternaście osób z 5 i 6 klasy szkoły podstawowej. Każdy z nas jest kreatywny, kocha zdobywać wiedzę. Lubimy wykonywać doświadczenia, grać w gry naukowe i quizy. To właśnie dla nas jest program „Być jak Ignacy”. Cieszymy się, że możemy w  nim uczestniczyć.
W ramach zajęć poznajemy sylwetki  i  osiągnięcia naukowe wybitnych uczonych: Mikołaja Kopernika, Marii Curie- Skłodowskiej, Kazimierza Prószyńskiego i Stefana Drzewieckiego.

A oto: doświadczenie z plastikowymi kulkami i eksperyment pt: „Wulkan”.

A

DSC09083

Nie zapomnieliśmy o 196 urodzinach patrona programu Ignacego Łukasiewicza. Z tej okazji nagraliśmy krótki film. Zachęcamy do jego obejrzenia na profilu facebook ” Być jak Ignacy”  https://www.facebook.com/bycjakignacy/posts/962130917301469.

Galeria zdjęć

Opracowała: Halina Klimek